mladi niksicaKatarina Bakoč: Dekupaž je moja antistres terapija

Srcima mnogih ljubiteljki rukotvorina, već desetak godina vlada tehnika dekupaža. Naziv dekupaž (decoupage) potiče od francuske riječi „decouper”, koja u prevodu znači „isjeći, isjecati”. Sama tehnika se sastoji od isjecanja djelova papira i salveta, te lijepljenja na odabrani predmet (drvo, staklo, keramiku, platno…). Međutim, dekupaž nije samo to – dekupaž je dekorisanje starog namještaja, nesputana kreativnost i originalnost.

Mlada Nikšićanka Katarina Bakoč, otkrila je ljepotu i čaroliju ove zanimljive tehnike dekorisanja zahvaljući svojoj majci, a danas za naš portal priča o svojoj ljubavi prema dekupažu.

Šta za tebe predstavlja tehnika dekupaž?

Za mene dekupaž predstavlja razvoj mog unutrašnjeg kreativca i savršenu antistres terapiju.

Šta te je inspirisalo da počneš da se baviš dekupaž tehnikom?

Inspiracija je nešto što je presudno za svakog umjetnika i nema te motivacije koja može nadomjestiti nedostatak unutrašnjeg nadahnuća. U početku me je inspirisala ljubav koju moja majka ima prema ovom sada već učestalijem hobiju.

Gdje si učila zanat?

“Zanat” sam učila upravo od svoje majke koja se godinama već bavi ovom neobičnom metodom ukrašavanja predmeta. Ona je uistinu moj najveći učitelj, za sve lijepo što znam.

Koje materijale i alat koristiš za izradu i gdje ih nabavljaš?

Što se tiče materijala oni se najčešće nabavljaju u specijalizovanim hobi radnjama, ali i u radnjama boje i lakova i preko interneta. Od suvih materijala koji se lijepe na predmet koristim salvete, rižin papir, pirinčani papir.
Od vlažnih materijala koji se koriste za spajanje, uljepšavanje i zaštitu uzimam ljepila, akrilne boje i lak… Pored materijala ništa manje nam nijesu potrebni ni alati (četkice, valjci, šmirgla, fen za kosu, stare krpe…)

Kako su izgledali tvoji prvi radovi? Da li je od početka sve išlo glatko ili je bilo grešaka?

Odlično se sjećam prve kutije za nakit koju sam radila, iskreno i danas sam mnogo zadovoljna istom. Naravno da je tokom usavršavanja različitih tehnika bilo i grešaka, ali u njima je i ključ napretka.

Na koje predmete interijera primjenjuješ tehniku dekupaža?

Dekupaž se može primjenjivati na različitim predmetima od drveta, stakla, plastike, pa i na tkanini.

Koliko vremena utrošiš na pravljenje jednog proizvoda sa dekupaž tehnikom?

Vrijeme zavisi svakako od toga koliko je zahtjevan predmet ali i koju tehniku koristimo.

Da li ove godine postoji neki poseban trend u dekupažu?

Smatram da je dekupaž danas sam po sebi trend. Ne vjerujem da određena godina ima veze sa tim. Ali mogu reći da je za mene poseban “Shabby Chic”, romantičan i ležeran stil u kojem prevladavaju nježne, pastelne boje i cvjetni motivi.

Gdje nalaziš inspiraciju za svoje radove?

Inspiracija mi srećom dolazi jako često i mislim da ne postoji sila ili metoda da je sami dozovemo ili nađemo.

Ko ili šta je najviše imao uticaja na to što radiš?

Najviše uticaja na sve sto radim definitivno ima Ljubav.

Opiši ukratko proces stvaranja tvojih kreacija?

Svaki predmet je prije svega potrebno dobro očistiti i osušiti, zatim ako je tamne boje ofarbati ga u svjetliju kako bi ornamenti došli do izražaja i krajnji ishod bio efektniji. Zatim šmirglanje, lijepljenje motiva, lakiranje…

Kakva je sudbina tvojih radova – da li ih prodaješ, poklanjaš ili ostavljaš za sebe?

Vjerujem da je svaka stvar do sada pronašla “svoje mjesto”. Svakako imam iskustva i sa prodajom i sa poklanjanjem stvari. Što se tiče ostavljanja to izbjegavam, jer svoj prostor sam zatrpala raznim rukotvorinama, a opet želim da sačuvam jednostavnost koju volim.

Gdje se vidiš za 5 – 10 godina?

Na Filipinima, recimo. Hahahaha…
Šalu na stranu, s obzirom na to da sam članica jednog klastera ručne radinosti, pod nazivom “Riznica” i da planiramo, uz pomoć relevantnih institucija, da otvorimo suvenirnicu u Nikšiću, sebe zaista vidim tu – kao nekog ko će raditi na kreativnijim suvenirima i poklonima koje naš grad zaslužuje.

Šta ti je cilj u budućnosti kao kreativcu?

Moj cilj je definitivno da nastavim da zadovoljavam svoja uvjerenja i da održim osobine kreativca.

Da li po tvom mišljenju ručni radovi imaju svijetlu budućnost u Crnoj Gori?

Svakako da imaju. Sigurna sam da ljudi u sve većem broju rade na sebi i svom buđenju i da shvataju šta zapravo znači predmet koji je unikatan.

Pored bavljenja dekupaž tehnikom, šta još voliš da radiš u slobodno vrijeme?

Koliko god bilo teško odvojiti neko vrijeme kao slobodno, smatram da je to jako bitno za svakog čovjeka, jer, tada rastemo. Pored ove ljubavi, veliku ulogu u mom životu imaju muzika i fitnes.

Koja mjesta su ti najomiljenija u Nikšiću?

Nikšić je jako lijep grad. Kada sam u dobrom društvu bilo koje mjesto postaje posebno i omiljeno.

Šta bi ti poručila čitaocima portala Mladi Nikšića?

Život koji živite – je vaša poruka…