mladi niksicaNa današnji dan

Francuski fizičar Žan Bernar Leon Fuko rođen je 18. septembra 1819. godine.

Fuko je zajedno sa Armanom Fizoom izmjerio brzinu svjetlosti. Ogledom s klatnom (Fukoovo klatno) dokazao rotaciju Zemlje. Pronašao je žiroskop, usavršio teleskop i otkrio vrtložno-vihorne struje u metalnim masama (Fukoove struje).

Fuko je bio sin pariškog izdavača. Prvo je studirao medicinu ali uskoro se prebacuje na fizičke nauke. Poslije završenog studija počinje raditi kao asistent na predavanjima o mikroskopiji i histologiji.

Zajedno s Armanom Fizoom ispitivao je različite osobine Sunčevog svjetla, a zajedno su 1849. izračunali brzinu svjetlosti uz pomoć aparata s brzorotirajućim kugličnim ležajem (Fizeau–Foucaults aparat). Njihova mjerenja pokazala su između ostalog da je brzina svjetlosti manja u vodi nego u zraku, a pridonijeli su istraživanjima i teorijama o prirodi svjetlosti.

Fuko postaje poznat široj javnosti kada je 1851. postavio njihalo u Parizu i tako demonstrirao da Zemlja rotira jedan krug oko svoji osi tokom jednog dana. Kasnije je konstruktirao i dao naziv aparatu žiroskopu, koji je koristio u svojim pokusima o rotaciji Zemlje.

1855. godine počinje raditi kao fizičar pri astronomskom opservatoriju u Parizu i tada razvija poboljšane metode za konstrukciju i optička mjerenja kvalitete ogledala u teleskopima. Iste godine dodijeljena mu je medalja britanskog Kraljevskog društva za njegova znanstvena dostignuća. Kasnije postaje i njjihov član.

Fuko je dao svoj znanstveni doprinos magnetizmu i elektricitetu kada je 1855. otkrio da rotirajuća bakarna ploča u magnetskom polju usporava rotaciju i grije se a što je posljedica električnih strujanja u ploči. Poboljšao je takođe i regulatore brzine za parne strojeve i pri generiranju električnog svjetla.

Umro je 1868., vjerovatno od posljedica multiple skleroze, a sahranjen je na groblju Montmartre u Parizu.