Prihodi budžeta od poreza na kafu tokom 2016. godine su iznosili 2,3 miliona eura, što je više za čak 188 odsto u odnosu na 2015. godinu, kako pokazuju podaci Ministarstva finansija.

Obaveza plaćanja poreza na kafu uvedena je Zakonom o porezu na kafu koji važi od 1. januara 2015. godine, od kada kafa nije više u akciznom sistemu Crne Gore, odnosno nije više akcizni proizvod.
Podsjetimo, Evropska komisija je izričito tražila od Crne Gore da iz akciznog sistema izopšti kafu, što je Vlada i uradila.
Zakonom o porezu na kafu definisan je predmet oporezivanja ovog poreza koji bi se plaćao na kafu koja se uvozi ili proizvodi na teritoriji Crne Gore.
Pod proizvodnjom kafe, smatra se prerada, prženje, pakovanje, kao i druge sa njima povezane radnje koje se koriste u svrhe proizvodnje kafe.
Takođe, vrste kafe na koju se plaća porez određuje se shodno nomenklaturi tih proizvoda u Carinskoj tarifi, takođe definisani su obaveznici plaćanja poreza na kafu, odnosno pravna ili fizička lica koja u poreskom skladištu proizvode kafu i uvoznici kafe, pojam poreskog skladišta.
Poreski period za obračun poreza na kafu je kalendarski mjesec, pri čemu poreski obveznik sam obračunava porez.Obračunati porez se iskazuje u mjesečnoj prijavi i podnosi se nadležnom carinskom organu do 15 dana narednog mjeseca za prethodni mjesec.
Obračunati porez na kafu dospijeva za plaćanje do 15 dana u mjesecu za prethodni mjesec. Kod uvoza kafe, porez se plaća u rokovima propisanim carinskim propisima. Prijava za registraciju obveznika poreza na kafu podnosi se nadležnom carinskom organu i to najkasnije 15 dana prije početka obavljanja djelatnosti proizvodnje kafe.