Mladi NikšićaUkradeno 2.900 muzejskih predmeta

Vi­še­de­ce­nij­ski rad­nik Na­rod­nog mu­ze­ja Cr­ne Go­re, Alek­san­dar Ber­ku­ljan pod­nio je kri­vič­nu pri­ja­vu zbog kra­đe 2.900 mu­zej­skih pred­me­ta iz te in­sti­tu­ci­je, piše Dan. 

Ma­njak mu­zej­skih pred­me­ta kon­sta­to­va­la je Upra­va za kul­tur­na do­bra još 2013. go­di­ne, ko­ja je za­tra­ži­la iz­ja­šnje­nje pred­stav­ni­ka mu­ze­ja tek tri go­di­ne ka­sni­je.
Ber­ku­ljan je za Te­le­vi­zi­ju Vi­je­sti ka­zao da je na to upo­zo­rio no­vu upra­vu mu­ze­ja, da je slao do­pi­se Mi­ni­star­stvu kul­tu­re, ko­jem je ka­zao da ima na­mje­ru da pod­ne­se kri­vič­nu pri­ja­vu, do­da­ju­ći da ni­je imao ni­ka­kav od­go­vor.
On je ka­zao da je pri­je vi­še od mje­sec pod­nio kri­vič­nu pri­ja­vu, ko­ja se tre­nut­no na­la­zi u osnov­nom tu­ži­la­štvu na Ce­ti­nju. Ber­ku­ljan tra­ži da se utvr­di ko je od­go­vo­ran za to što u krov­noj mu­zej­skoj in­sti­tu­ci­ji u Cr­noj Go­ri ne­do­sta­je 2.900 pred­me­ta. Pre­ma nje­go­vim ri­je­či­ma, iz umjet­nič­kog mu­ze­ja ne­do­sta­je oko 200, iz Isto­rij­skog pre­ko 1.700 pred­me­ta.
“Naj­ve­ći broj pred­me­ta se od­no­si na fond isto­rij­skog mu­ze­ja, ko­ji ina­če do da­na da­na­šnjeg ni­je for­mi­rao in­ven­tar­nu knji­gu. Što se ti­če ma­te­ri­jal­ne vri­jed­no­sti, to je već pi­ta­nje ne­ke ko­mi­sij­ske pro­cje­ne, vr­lo te­ško je go­vo­ri­ti, jer re­ci­mo tu ima­mo Nje­go­šev na­mje­štaj, vi­še od 20 ko­ma­da, sli­ke, skulp­tu­re, a sve je to 1966. uve­de­no u re­gi­star kul­tur­nih do­ba­ra”, re­kao je Ber­ku­ljan za TV Vi­je­sti.
On je na­gla­sio da po­sto­je čak i pi­sa­ni tra­go­vi da je Na­rod­ni mu­zej de­ce­ni­ja­ma bio me­ta po­ha­ra. Ber­ku­ljan je kao pri­mjer za to na­veo obra­ća­nje ne­ka­da­ša­njeg di­rek­to­ra Na­rod­nog mu­ze­ja Cr­ne Go­re Ri­sta Dra­gi­će­vi­ća cr­no­gor­skoj vla­di, u kom po­sta­vlja pi­ta­nje otu­đe­nja pre­ko 900 pred­me­ta. Na­gla­ša­va da ni ta­da ni­je bi­lo re­ak­ci­je nad­le­žnih or­ga­na.
Is­ti­če da se ta­ko od 900, na­kon tri­de­se­tak go­di­na do­šlo do 2.900 ne­do­sta­ju­ćih pred­me­ta.
“To je po­sle­di­ca mno­gih ku­mu­la­tiv­nih pro­pu­sta, pre­ma ko­ji­ma od­go­vo­r­na ti­je­la, ko­ja tre­ba da vr­še nad­zor, ni­je­su po­stu­pa­la ka­ko tre­ba. Zna­či ka­ko u Mi­ni­star­stvu kul­tu­re, ta­ko i ši­re”, sma­tra on.
Ka­ko je re­kao, po­sto­ji pred­log da se svi ne­do­sta­ju­ći pred­me­ti ot­pi­šu i ta­ko ri­je­ši pro­blem, do­da­ju­ći da je to po za­ko­nu ne­mo­gu­će.
“Po za­ko­nu mo­že da se ot­pi­še sa­mo ono što je ko­mi­sij­ski kon­sta­to­va­no da je ošte­će­no ne­po­vrat­no, da se o to­me na­pra­vi za­pi­snik, da se do­ne­se ade­kvat­na od­lu­ka, i da se to ko­mi­sij­ski uni­šti. A ono če­mu se ne zna sud­bi­na, ne mo­že da se ot­pi­su­je, mo­ra da se utvr­di šta se s tim de­si­lo”, navodi Berkuljan.